Globalizacja a sytuacja ekonomiczna kobiet w Meksyku
DOI:
https://doi.org/10.15678/ZNUEK.2015.0946.1007Słowa kluczowe:
globalizacja, kraje rozwijające się, sytuacja ekonomiczna kobiet w Meksyku, sytuacja kobiet na rynku pracy, dyskryminacjaAbstrakt
Celem artykułu była odpowiedź na pytanie, czy globalizacja ma wpływ na sytuację ekonomiczną kobiet w Meksyku. Omówiono obecnie obowiązujący model życia, a także rozważono jego wpływ na sytuację mieszkańców krajów najuboższych. Obecnie za pomocą mediów informacje bardzo szybko obiegają cały świat i docierają nawet do najdalszych jego zakątków. W związku z tym również w Meksyku zaczynają obowiązywać standardy, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia tylko w Europie czy Ameryce Północnej. Rola kobiet przestaje ograniczać się do roli żon i matek, zaczynają one być czynne zawodowo i działać społecznie. Społeczeństwo Meksyku czeka jeszcze wiele wyzwań. Aby im sprostać, nie tylko kobiety, ale również mężczyźni powinni zaangażować się w walkę o poprawę sytuacji pracujących kobiet oraz wyrównanie ich szans na rynku pacy. Zjawisko globalizacji pociąga za sobą zmiany we wszystkich sferach życia ludzi na całym świecie. Sytuacja kobiet żyjących w krajach rozwijających się poprawia się z roku na rok głównie dzięki większej świadomości społecznej oraz zrozumieniu potrzebnych zmian. Bardzo istotne jest zaangażowanie państwa, które niestety do tej pory nie odgrywało w tym procesie znaczącej roli. Zgodnie z prognozami sytuacja w nadchodzących latach ma zmienić się na lepsze.
Pobrania
Bibliografia
Blanke S. [2009], Gewerkschaften: atraktiver durch Genderarbeit. Erfahrungs aus Mexiko, LIT, Bonn.
Braig M. [2004], Mexiko heute. Politik, Wirtschaft, Kultur, Vervuert, Frankfurt am Main–Madrid.
Braig M., Barbieri T. [1992], Mexiko – ein anderer Weg der Moderne. Weibliche Erwerbsarbeit, häusliche Dienste und Organisation der Alltags, Institut LAI, Köln.
Garcia Gossio M.I. [2008], Género y participación política. El caso de Rosario Robles Berlanga, Participat y Govermence, Tecnológico de Monterrey, México.
Hasenjürgen B., Preuss S. [1993], Frauenarbeit Frauenpolitik in Afrika, Asien, Lateinamerika und Osteuropa, Internationale Diskussionen, Westfalisches Dampfboot, Muenster.
Henn M. [2009], Die Kunst des Aufstiegs. Was Frauen in Fuhrungspositionen kennzeichnet, Campus, Frankfurt am Main.
Junker D., Nohlen D., Sangmeister H., [1994] Lateinamerika am Ende des 20. Jahrhunderts, Beck, Muenchen.
La Encuesta Nacional de la Ocupación y Empleo [2010], INEGI, México.
La Encuesta Nacional de la Ocupación y Empleo [2012], INEGI, México.
Loeffler M. [1985], Teilprojekt: Struktur der Frauenarbeit in Mexiko, Friedrich-Loeffler-Institut, Berlin.
McGrew A.G. [1992], Conceptualizing Global Politics [w:] Global Politics, red. A.G. McGrew, P.G. Lewis, Polity Press, Cambridge.
Miklaszewski S., Molendowski E. [2009], Gospodarka światowa w warunkach globalizacji i regionalizacji rynków, Wydawnictwo Difin, Warszawa.
Peccei A. [1987], Przyszłość jest w naszych rękach, Wydawnictwo PWN, Warszawa.
Ridgeway L. [2001], Interaktion und die Hartnäckigkeit der Geschlechter-Ungleichheit in der Arbeitswelt, Sondernheft, Westdeutscher Verlag, Wiesbaden.
Rott R. [1992], Geschlechterverhaltnis und Geschlechterpolitik am Beispiel von Arbeitsstrukturen, Humboldt, Frankfurt.
Soboń P. [2008], Problematyka pomocy publicznej w wybranych sektorowych programach operacyjnych funduszy strukturalnych, „Zeszyty Naukowe Zakładu Europeistyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie”: Szkice z dziedzin nauki, red. A. Jurkowska, M. Szewczyk, nr 3(8).
Stiglitz J.E., Charlton A. [2007], Fair trade. Szansa dla wszystkich, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Stiglitz J.E. [2004], Globalizacja, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Wokół problematyki integracji europejskiej [1999], red. S. Bielański, T. Biernat, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
World of Work Report [2008], ILO, Geneva.
Zdanowski J. [2000], Kultury pozaeuropejskie i globalizacja, Elipsa, Warszawa.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2016 Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.